Версия 1.0.2.7

Начало на работа с електронен лист – засега в тестова среда. Целта е да се усвои логиката на отваряне и затваряне на амбулаторен лист в НЗИС и в последствие коригиране и анулиране. Това ще даде спокойствие на лекарите при влизане в сила на задължителната работа с амб. листи в НЗИС, както и ще осигури пълноценно предварително тестване с реални данни от практиката.

Ако желаете да тествате амб. лист в НЗИС, трябва да маркирате опцията ‘Тестване на е-Амбулаторни листи’ в заглавната лента на екрана за амб. лист. Амбулаторните листи се предават и обработват в тестова среда на НЗИС и нямат общо с предаваните от софтуера в момента рецепти, имунизации и МДД-та. Ако опцията не е маркирана софтуера работи както и досега без предаване на амб. листи в НЗОК.

При маркиране на опцията ‘Тестване на еАмбулаторни листи’ от заглавната лента на екрана за амб. лист, се отваря нова лента ‘е-Документи’, която дава информация за създадените е-документи в амб. лист.

Логиката при работа с е-амб. листи е:

  • Отваряне на е-амб. лист – може да се отвори по всяко време и да се затвори по-късно. Задължително се посочва пациент и той не може повече да се променя. Лекарят, датата и часът са важни, тъй като това е часът на отварянето на листа в НЗИС, По-късно при затварянето му се посочва и часът на затварянето. Няма нужда от нищо повече, диагнози, анамнеза, обект. състояние и всякакви други документи, придружаващи е-амбулаторния лист могат да се попълнят по-късно и се предават в НЗИС със затварянето му. 
  • Затваряне на е-амб. лист – когато прегледът на пациента е приключил и въвеждането на всички данни за него също, прегледът се ‘затваря’ в НЗИС и всички данни за него се предават в НЗИС. Ако има издадени електронни документи (в момента това са рецепти, МДД за ковид и имунизации) те се предават с техните nrn-номера.
  • Корекция на е-амб. лист – ако е необходимо да се направи корекция на ‘затворен’ лист, то то тя се подава отделно.
  • Анулиране на амб. лист може да се направи по всяко време на ‘отворен’ лист или на ‘затворен’, но само ако всички издадени към него е-документи (ако има такива) са вече анулирани в НЗИС. и  само от лекаря съставил е-амб. лист (ако е заместник/нает – в рамките на заместването/наемането) или от титуляра.

Последователността при работа с еАмбулаторни листи е следната:

  • След създаването на нов амб. лист и посочване на коректни пациент, лекар, дата и час се натиска бутона за отваряне на е-амб. лист. В отговор се получава nrn-номер, който идентифицира така създадения амб. лист в НЗИС. Листът е записан в базата данни със статус ‘отворен’. nrn-номерът се визуализира в заглавната лента на секцията амб. лист.
  • След приключване на работата по амб. лист с клик върхи бутона за запис (следват запис, печат и изпращане на е-документи в НЗИС) се появява съобщение, което изисква потвърждение за затварянео на амб. лист в НЗИС. Ако се потвърди – той се изпраща, ако се откаже – амб. лист е запписан и може да бъде затворен в НЗИС, в момент, избран от лекаря отново със запис в корекция.
  • Корекция на е-амб. лист – при корекция на ‘затворен’ лист със запис и потвърждаване на изпращането на корекцията в НЗИС.
  • Анулиране на амб. лист може да се направи при описаните по-горе условия с клик върху бутона изтриване. Ако е-листът е успешно анулиран в НЗИС, то той се изтрива и от бзата данни. 
Статусът на е-амб. листи може да се види в панела за търсене на амб. листи и в картона с амб. листи на пациента.